Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Szałwia i pokrzywa - nadzwyczajne działanie, "zwyczajnych" ziółek

Ostatnio  dociera do mnie coraz więcej zapytań o mydła odpowiednie dla przetłuszczających się włosów.  W odpowiedzi na nie w ofercie pojawiło się mydło szałwiowe. Mydło zrobione głównie z oleju szałwiowo-pokrzywowego. Przyglądając się uważnie można w nim także zauważyć okruszki  liści szałwi i pokrzywy. 
Zrobiłam je pod wpływem informacji o nadzwyczajnym działaniu tych ziół na skórę, a zwłaszcza na włosy. Trzeba przyznać, że sporo osób je używa (łącznie ze mną), zapasy szybko znikają, a do jego zrobienia potrzebny jest wyciąg olejowy z ziół (olej szałwiowo-pokrzywowy). Sporządzanie wyciągu jest czasochłonne, ale w czasie macerowania olej nabiera pięknego, zielonego koloru i ziołowego zapachu.

W ramach "cyklu ziołowego", tym razem trochę informacji na temat działania szałwii i pokrzywyCzas odpowiedni tym bardziej, że właśnie nadeszła kolejna wiosna i lada chwila za domem wyrosną pokrzywowe chaszczePuszcza oczko.

Szałwia lekarska

Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Rzymianki używały szałwii do higieny intymnej.  Żołnierze leczyli nią rany otrzymane na polu bitwy. Można ją nazwać zielem cesarskim, ponieważ cesarz Karol Wielki (Francja) nakazał ją uprawiać każdemu, kto miał ogród. Szałwia jest stosowana także w tradycyjnej medycynie chińskiej.

Dość popularna i uprawiana w Polsce. Najczęściej jest stosowana jako napar do płukania ust i gardła. Liście szałwii zawierają około 2-3% olejku eterycznego o charakterystycznym, przenikliwym zapachu.

Liście szałwii zawierają także kwas ursolowy, który wykazuje silne działanie farmakologiczne, działając na na wiele różnych sposobów, w tym:  przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo, pierwotniakobójczo, przeciwpotnie, przeciwzapalnie, przeciwropnie.

W efekcie, szałwia ma silne działanie dezynfekujące, przez co przyśpiesza gojenie ran, owrzodzeń, wyprysków.

Preparaty szałwii odprowadzają z powierzchni skóry i włosów nadmierny łój i regulują działanie gruczołów łojowych.

Środki kosmetyczne zawierające szałwię  są zalecane dla skóry zanieczyszczonej, podrażnionej, dotkniętej takimi zmianami jak :

  • trądzik, wągry, ropnie
  • liszaje,
  • oparzenia, odparzenia,
  • opryszczki,
  • łojotok skóry

Olej szałwiowy doskonale nadaje się do przetłuszczających się włosów, z tłustym łupieżem, a także przy zapaleniu mieszków włosowych.

 Pokrzywa zwyczajna

Pokrzywę także znano już w czasach starożytnych. Pisał o niej Hipokrates, a w wiekach średnich  św.Hildegarda i Paracelsus. Co ciekawe,  była wykorzystywana nie tylko do celów leczniczych.  Albert Wielki w XII w. zalecał pokrzywę jako surowiec włókienniczy, do otrzymywania pożytecznego włókna. Trwało to przez wieki, a największy rozwój tkactwa pokrzywowego miał miejsce w XVII w. Później, pokrzywę wyparły bawełna i jedwab, ale w okresie I wojny światowej, gdy brakowało surowców importowanych, włókna z pokrzywy znów zaczęto stosować do wyrobu ubrań. W farbiarstwie artystycznym pokrzywa używana jest do barwienia wełny na kolor szarozielony, a jedwabiu na kolor śmietankowy.

Pospolita, popularna na terenach całej Polski. Surowcem zielarskim są liście i kłącza.

Działa : przeciwzapalnie, antyseptycznie, likwiduje obrzęki, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się organizmu, zastojom żółci i plamom na skórze.

Pokrzywa dostarcza także krzemionkę przeciwdziałającą zmarszczkom (krzemionka zapobiega utracie elastyczności włókien elastynowych i kolagenowych skóry).

Preparaty zawierające pokrzywę są zalecane w przypadku występowania :

  • trądziku i różnorodnych wyprysków,
  • owrzodzeń skóry,
  • łojotoku,
  • ropni,
  • opryszczki, liszajów,
  • stanów zapalnych skóry i narządów płciowych

a także w przypadku problemów z włosami, takimi jak :

  • wypadanie,
  • łupież tłusty,
  • nadmierne wydzielanie sebum,
  • brak połysku, puszystości, łamliwość, rozdwajanie się końcówek

Wasz Admin Uśmiech


żródła :

- Zielarstwo i metody fitoterapii - Wszystko o ziołach i preparatach ziołowych dr Henryk St. Różański

- www.panacea.pl

You have no rights to post comments