Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Mydło to – według nowego Słownika języka polskiego pwn  -
" substancja stała, półpłynna lub płynna używana do mycia, prania itp."

Mam nadzieję, że inne hasła w tym słowniku są opracowane staranniej, bo powyższa definicja jest po prostu nieprawdziwa – nie wszystkie substancje stałe, półpłynne lub płynne używane do mycia, prania to mydła. Co więcej, większość takich substancji, spotykanych na rynku z mydłami ma niewiele wspólnego!

 slupek5A więc - czym jest mydło ?
Inna definicja mydła (The Oxford English Dict.) brzmi :
"substancja otrzymana w wyniku połączenia pewnych olejów i tłuszczy z alkalicznymi wodorotlenkami (zasadami metali alkalicznych) i stosowana do mycia lub czyszczenia".

Tłuszcze to głównie kwasy tłuszczowe, a więc mydło jest produktem reakcji pomiędzy kwasami tłuszczowymi i wodorotlenkiem metalu alkalicznego.
Niektórzy może jeszcze pamiętają, że w reakcji wodorotlenku z kwasem powstaje sól.
Mydło jest solą. Ściśle rzecz ujmując mydła powstają w reakcji zmydlania, która ma miejsce gdy silna zasada reaguje ze słabym kwasem tłuszczowym. Słabe kwasy tłuszczowe występują w tłuszczach zwierzęcych i olejach roślinnych, w postaci złożonych struktur tzw. trójglicerydów – powiązanych molekuł kwasów tłuszczowych i glicerolu (gliceryny). W reakcji tłuszczy z silnym wodorotlenkiem (sodowym, potasowym) pojawia się sól (sodowa, potasowa) kwasu tłuszczowego i uwolniona gliceryna.

Obydwie te substancje – mydło właściwe i gliceryna tworzą mieszaninę. Choć czasem gliceryna jest usuwana jako produkt uboczny, to jednakże w większości ręcznie robionych mydeł naturalnych gliceryna jest pozostawiana ze względu na jej silne działanie nawilżające.

Cząsteczki mydła mają charakterystyczną budowę, która nadaje im własności myjące – tworzą długie łańcuchy, których jeden koniec rozpuszcza się w wodzie, a drugi w tłuszczu. Gdy pocieramy mydłem po mokrej powierzchni (na przykład po skórze) końcówka „tłuszczowa” przyciąga cząstki tłustego brudu, a końcówka „wodna” cząstki wody. Ostatecznie wszystko (tj brud i mydło) spływa z wodą. 
W ten sposób, choć woda i tłuszcz nie mieszają się, to dodanie mydła umożliwia "rozpuszczenie" tłuszczu w wodzie i spłukanie go z powierzchni.
Dodatkowo, oddziaływanie emulsji mydlanej z powietrzem daje super przyjemny efekt w postaci piany Śmiech

z pozdrowieniami -
Wasz Admin


You have no rights to post comments