Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Dzisiaj dalsze informacje o surowcach wykorzystywanych w naszej mydlarni. Tym razem opowiem o  oleju ze słodkich migdałów.

 Olej ze słodkich migdałów - Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil

migdal_01to olej roślinny, tłoczony z nasion drzewa migdałowego (migdałowiec zwyczajny aka śliwa migdał), popularnie zwanych migdałami. Zaliczany do olejów orzechowych, aczkolwiek w rzeczywistości migdały nie są "prawdziwymi" orzechami.

Migdałowce pierwotnie rosły w południowo-wschodnich rejonach Morza Śródziemnego i Azji Centralnej. Już w czasach starożytnych odmiany uprawne rozprzestrzeniły się na całą strefę śródziemnomorską, a współcześnie rosną także w Kalifornii.

Podobnie jak orzechy kokosowe, migdały należą do pestkowców, których owoce składają się z nasiona otoczonego miąższem o włóknistej zielonkawej barwie. Młode owoce są jadalne. migdal02

Nasiona migdałowca są schowane w twardej skorupie, którą się usuwa po ich opadnięciu. Wyłuskane pestki noszą handlową nazwę migdałów.

Wyróżnia się dwie główne odmiany migdałowca :
1. dziką (migdały gorzkie)
2. uprawną (migdały słodkie)

Olej tłoczy się z nasion obu odmian, zarówno słodkiej jak i gorzkiej, jednak w kosmetyce wykorzystuje się głównie słodkie migdały. Olej z odmiany gorzkiej jest trujący gdyż zawiera substancje przekształcające się w kwas pruski (z potasem tworzy śmiertelnie trujący cyjanek potasu).

migdal02Olej ze słodkich migdałów ma jasnożółtą barwę, delikatny, słodkawy smak i zapach.

Skład : Zawiera głównie kwasy oleinowy (60-70%) i linolowy (20-30%), a ponadto trochę innych kwasów tłuszczowych, sporo witamin (A, B1, B2, B6, D, E) i składników mineralnych.

Wykorzystanie : Poza zastosowaniami kulinarnymi, olej z migdałów dzięki swym własnościom pielęgnacyjnym należy do najstarszych olejów kosmetycznych.

Jest lekki, szybko wnika w naskórek nie pozostawiając tłustej warstwy co czyni go idealnym olejem do masażu.

Posiada fantastyczne własności zmiękczające (emolient) i odżywiające skórę. Wzmacnia barierę ochronną naskórka, poprawiając pośrednio nawilżenie skóry.

Jako wyjątkowo delikatny jest polecany do pielęgnacji wrażliwej skóry noworodków (pomaga w zwalczeniu ciemieniuchy, łagodzi popieluszkowe podrażnienia skóry, zaczerwienienia).

Działa łagodząco i jest szczególnie polecany do skóry suchej, wrażliwej, zniszczonej lub podrażnionej.

Stosowany wspomagająco daje świetne efekty w pielęgnacji skóry przy egzemie i łuszczycy.

Stosunkowo niewiele mówi się o tym, że olej ze słodkich migdałów doskonale nadaje się także do oczyszczania skóry, w tym skóry twarzy. Poniżej kilka praktycznych wskazówek zabiegu oczyszczającego :

  1. Nie należy myć twarzy przed zabiegiem oczyszczającym
  2. Kilka kropli oleju wlać na dłoń i rozetrzeć przy okazji go ogrzewając
  3. Kolistymi ruchami rozetrzeć olej na twarzy i pozostawić na kilka minut
  4. Delikatnie pokryć twarz parą wodną (minutowa parówka), a następnie przyłożyć na chwilę wilgotną ściereczkę
  5. W końcu delikatnie przetrzeć twarz ściereczką i „podziwiać efekty”

Kom. Admina : Wypróbowałam powyższy sposób oczyszczania i rzeczywiście daje świetne efekty ! Naprawdę polecam dla przesuszonej, nawet lekko podrażnionej cery. Myślę, że połączenie pary z olejkiem pozwala poprawić nawilżenie - warstwa olejku ogranicza parowanie i woda jest zatrzymywana w naskórku. Skóra jest wygładzona i przesuszenie widocznie się zmniejszyło. Zamierzam powtarzać ten zabieg częściej.

Wcieranie wieczorem odrobiny oleju z migdałów w skórę pod oczami, podobno pomaga w usunięciu ciemnych „kół”, a dodatkowo wygładza zmarszczki i „kurze łapki”.

Ciekawostką jest informacja, że olej migdałowy przeciwdziała tzw. rozstępom, które często pojawiają się na skórze, szczególnie u kobiet w ciąży. Już od pierwszych miesięcy ciąży zaleca się smarować i systematycznie wmasowywać go w skórę, zwłaszcza w okolicach szczególnie podatnych - brzuch, biodra, uda.

Powyższe informacje wprawdzie nie są zweryfikowane, ale myślę, że opisane zabiegi nawet jeżeli niekoniecznie przyniosą szczególnie spektakularne efekty, to chyba nie wiążą się z żadnym ryzykiem.

Olej ze słodkich migdałów to składnik numer 2 (po rafinowanym maśle shea) naszego masła kosmetycznego TULI shea i myślę, że swoje fantastyczne działanie zawdzięcza ono także temu olejowi.

W produkcji mydeł olej migdałowy wykorzystywany jest od wieków (wzmianki o luksusowym mydle z oleju migdałowego pochodzą z XVII w). Łatwo się zmydla i daje delikatną, miękką pianę. Olej ten wykorzystujemy do wytwarzania prawie wszystkich mydeł TULI (poza oliwkowym i kokosowym). Może być używany w bazie tłuszczowej w większych ilościach, co wykorzystaliśmy w mydle TULI z jedwabiem.

Zmielone migdały tworzą świetny środek do ścierania naskórka twarzy. Zmiękczają, odblokowują pory i oczyszczają je. Działają wyjątkowo delikatnie, w porównaniu z innymi środkami peelingującymi i właśnie dlatego dodajemy je do mydła TULI super tłuste

migdaly

PRZECIWWSKAZANIA
Uważa się, że zasadniczo nie powoduje alergii ani podrażnień, jednakże nie można tego wykluczyć. Zwłaszcza osoby z alergią "orzechową", przed zastosowaniem produktów z tym olejem powinny wykonać test.


źródła :

www.kosmetyka.eu/olej-migdalowy.html
kosmetykinaturalne.blogspot.com/2008/05/najcenniejsze-oleje-rolinne-sposoby-na_03.html
pl.wikipedia.org/wiki/Migdałowiec_pospolity
www.ladyzona.com/enhance-your-beauty-with-sweet-almond-oil/
www.we-dwoje.pl/olejek;ze;slodkich;migdalow,artykul,11688.html

You have no rights to post comments