Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ciąg dalszy niezwykłych surowców kosmetycznych. Tym razem dwie substancje cenione przez producentów perfum.

 

ambra czyli wydzieliny kaszalota

ambergrisAmbra jest wydzielana w  jelitach  kaszalota. Jest produktem jego niestrawności. Ma postać brył o różnorodnych rozmiarach i kształtach, ważących  od kilkunastu gramów do nawet 50 kilogramów! Większość ambry jest wydalana przez odbyt, ale mogą się trafić zbyt duże bryły i wówczas kaszalot aby się ich pozbyć, musi je zwymiotować.  Szczęśliwcom udaje się natknąć na ambrę na plażach (głównie Australii i Nowej Zelandii oraz Bahamów).

Początkowo jest miękka, ma białawy kolor i silny zapach fekaliów. Po miesiącach i latach unoszenia się w wodach oceanu, pod wpływem światła i tlenu stopniowo twardnieje, nabiera ciemno-szarego lub czarnego koloru, staje się krucha o strukturze wosku, a przede wszystkim nabiera szczególnego zapachu, który jest równocześnie słodki, zmysłowy i orzeźwiający  (a przyrównuje się go do zapachu końskiego potu i morza). 

ambergris2Ambra jest rozdrabniana, następnie rozcieńczana i przez bardzo długi czas (kilkanaście miesięcy)  jej zawiesina jest nieustannie wstrząsana. Dopiero po tym czasie nadaje się do wykorzystania jako dodatek do perfum (emulgator i wzmacniacz zapachu).  Obecnie coraz rzadziej spotykana jest zastępowana przez syntetyczne aromaty, ale najbardziej ekskluzywne wytwórnie perfum francuskich nadal zużywają jej kilkadziesiąt kilogramów rocznie.  Tylko nieliczni mogą sobie pozwolić na "pływające złoto" - pływające bo unosi się po powierzchni wody, a złoto bo cena ambry bywa wyższa od ceny złota (średnio 1 g ambry kosztuje 20$, ale zdarza się, że nawet 90$).

Tą czy inną stroną  -  osobiście bardzo lubię zapach ambry

piżmo- wydzieliny piżmowca

pizmowiecPiżmo to  wydzielina zapachowych gruczołów około odbytniczych samców piżmowców, niewielkich zwierząt spokrewnionych z jeleniami, żyjących we wschodniej Azji, głównie w Himalajach i Syberii. Wydzielina ta służy do zaznaczania  przez nie terytorium i wabienia samic (zaliczane do afrodyzjaków).

Przed przetworzeniem piżmo ma zapach podobny o amoniaku, natomiast po zmieszaniu z alkoholem uwalnia swój niezwykły, zwierzęcy aromat, który jest wyczuwalny w większości istniejących perfum. Piżmo to związek o wspaniałych właściwościach. Utrwala zapach, podkreśla go i jest jednocześnie idealnym dopełnieniem wielu kompozycji.
Naturalne piżmo w niewielkim stopniu jest wykorzystywane w produkcji perfum (piżmowce są pod ochroną). Zastąpiono je substancjami syntetycznymi. W Chinach pozyskuje się piżmo od piżmowców żyjących w stanie półdzikim - z jednego gruczołu można pobrać do 28 g tej substancji.
W kompozycjach zapachowych piżmo najczęściej stosowane jest jako baza i utrwalacz całej kompozycji. W połączeniu z odrobiną wanilii staje się bardziej delikatne.


źródła:

en.wikipedia.org/wiki/Ambergris
www.afrodyzjaki.edu.pl

You have no rights to post comments